środa, 16 kwietnia 2014

Test tabletu ekranowego Cintiq Companion Hybrid

Cintiq Companion Hybrid  - brat bliźniak

Niedawno recenzowaliśmy testowany przez nas Cintiq Companion, teraz przyszła kolej na Cintiq Companion Hybrid. Chyba zaczynam mieć słabość do tabletów ekranowych Wacom. Od momentu zmaterializowania idei rysowania na ekranie urządzenia proces kreatywnego tworzenia w mediach cyfrowych objął znacznie większą ilość projektantów. Zbliżenie się ze swoimi produktami do tradycyjnej formy pracy większości twórców wypowiadających się obrazem spowodowało, że coraz więcej z nich sięga po nowoczesne media i dostrzega w nich niesamowity potencjał. Wraz z wprowadzeniem na rynek tabletów ekranowych dokonuje się w sztukach plastycznych ogromna rewolucja, gdyż tworzenie przy wykorzystaniu nowoczesnych programów graficznych takich jak Photoshop czy Corel Painter coraz bardziej przypomina posługiwanie się tradycyjnymi mediami. Niektórzy antagoniści mówią, że na takim tablecie rysuje się po szybie, że nie czuje się pod ręką faktury papieru czy płótna. Owszem, ale coraz częściej sięgamy po e-booki, które w ogromnej ilości można „załadować” do czytnika i zamiast trzymać w ręku książkę, której nie tylko treść może nas zachwycić, ale i okładka, jakość druku, rodzaj papieru, czy jej zapach, trzymamy „szybkę”, którą wszędzie możemy zabrać bez martwienia się, że kolejna książka w torbie to dodatkowe kilogramy do noszenia.

Fot. wacom.pl

I tu sięgamy do sedna sprawy. Mobilność – coraz częściej do pracy wybieramy miejsca, w których czujemy się najlepiej. Już nie musimy być przywiązani do krzesła w biurze, pracowni czy studiu. Coraz częściej widuje się artystów pracujących w kawiarniach, parkach, na świeżym powietrzu – wszędzie tam gdzie znajdują inspiracje. W taki styl pracy idealnie wpisuje się tablet Cintiq Companion Hybrid. Lekki, wygodny, ergonomiczny, przyjemny w dotyku i przede wszystkim mobilny – taki właśnie jest Hybrid. Z tym urządzeniem można ruszyć „w miasto”, naszkicować interesującą nas scenę, zarysować fragmenty architektury, zrobić zdjęcia potrzebnych w dalszej pracy detali, przesłać do akceptacji, podyskutować o projekcie przez komunikator lub wideokonferencję. A po powrocie do studia, czy pracowni kontynuować pracę na tablecie ekranowym podłączonym do stacjonarnego komputera. Wszystko cyfrowo, nowocześnie, mobilnie.

Fot. wacom.pl
Taką pracę umożliwia Cintiq Companion Hybrid. Jak sama nazwa wskazuje, to hybryda kilku urządzeń w jednym. Działa w oparciu o system Android 4.2 Jelly Bean (przypomnę, że Cintiq Companion działa na systemie Widows 8). Mobilny tablet ekranowy z wbudowanymi dwoma kamerami do robienia zdjęć i  filmików w jakości HD, głośniki, najróżniejsze wejścia w tym USB 3.0. Niezawodną pracę zapewnia czterordzeniowy procesor NVIDA TEGRA 4 .
12 godzin pracy na jednym ładowaniu baterii, to jak do tej pory najlepszy wynik dla tego typu sprzętu. Podczas przeprowadzanych przez nas testów, egzemplarz który mieliśmy do dyspozycji wytrzymywał 8 godzin pracy non stop bez ładowania. Wyświetlacz 13,3 cala w rozdzielczości Full HD 1920 x 1080 zapewnia doskonały komfort pracy. A po pracy... z przyjemnością można zrelaksować się oglądając ulubiony film.
Przyciski ExpressKeys, pierścień Ring, menu ekranowe – wszystko zapewnia wygodny dostęp do najczęściej używanych skrótów. Każdą z funkcji można dowolnie edytować po to, by praca była jeszcze przyjemniejsza. Ktoś, kto miał już do czynienia z tabletami Wacom wie o czym mowa. Wysoki komfort pracy, swobodna możliwość zmiany przypisanych funkcji, przyjemne wykończenia z dobrych jakościowo materiałów to jest to, co wyróżnia produkty Wacom na rynku. Wszystko po to, by uczynić pracę przyjemniejszą. I póki co - udaje się.
 
Fot.wacom.pl
Niestety, do tej całej beczki miodu, którą przed Wami otworzyłem, muszę dodać nieco dziegciu. Paradoksalnie, to co ma być zaletą, według mnie w tym modelu jest największą wadą. Urządzenie przeznaczone dla rysowników, ilustratorów, grafików wymaga obsługi dobrych programów graficznych. I tu pojawia się zasadniczy problem. Dobrych aplikacji graficznych obsługiwanych przez system Android nie spotkałem. Owszem są: SketchBook Pro, PicsArt, Color Splash Fx Pro, ale czy to są profesjonalne graficzne programy? Patrząc z drugiej strony, do wstępnego szkicowania, zanotowania w rysunku pomysłu w zupełności te aplikacje wystarczają. Po powrocie do studia, pracowni czy biura przy pomocy programu ASTRO File Manager można przenieś projekty do Photoshopa i tu dopracowywać. Po podłączeniu Hybrid do komputera zewnętrznego działa jako tablet ekranowy w niczym nie ustępując Cintiq'owi 13HD.

Fot. wacom.pl

Na początku wspomniałem, że zaczynam mieć słabość do produktów Wacom. Tak, gdyż samo wykonanie tych urządzeń jest w najwyższym standardzie. Zastosowane materiały są przyjemne w dotyku, łatwe do utrzymania w czystości i eleganckie w swym designie. Podstawka, która pozwala stabilnie ustawić tablet pod trzema różnymi kątami nachylenia poprawia ergonomię pracy. Przyjemne etui, które zabezpiecza tablet przed porysowaniem powierzchni wyposażono w kieszonkę na piórniczek skrywający pióro Pro Pen. Wszystkie te „gadżety” sprawiają, że pracuje się naprawdę wygodnie, a mobilność jest środowiskiem, dla którego ten tablet został stworzony.

Plusy:
- hybryda kilku urządzeń w jednym;
- dobrze działa jako tablet na androidzie i jako tablet ekranowy po podłączeniu do zewnętrznego komputera;
- długa żywotność baterii, 12 godzin;
- bardzo poręczny (można go w zasadzie wszędzie zabrać);
- wysoki komfort i ergonomia pracy;
- bardzo dobre wykonanie (tabletu i piórka);
- dobrej jakości dodatkowe akcesoria (podstawka, etui na tablet, piórniczek na piórko Pro Pen z zestawem wymiennych końcówek, pierścieniem i znacznikami).

Minusy:
- słabe programy Wacoma służące do rysowania i malowania;
- programy dla rysowników, które są dostępne na androida także mogłyby być lepsze;
- po dłuższej pracy dosyć mocno się grzeje.

Wszystkie parametry i dane techniczne tabletu Cintiq Companion Hybrid znajdziecie na http://cintiqcompanion.wacom.pl/CintiqCompanionHybrid/

Autor recenzji: Andrzej Graniak