poniedziałek, 17 czerwca 2013

KONRAD CZERNIK OPOWIADA O PRACY CONCEPT ARTYSTY.


 Potęga Obrazu: Na początek przedstaw się i powiedz czym się zajmujesz.

Rys. Konrad Czernik

Konrad Czernik: Nazywam się Konrad Czernik. Od około 7 lat pracuję w firmie Techland, gdzie zajmuję się szeroko rozumianym konceptowaniem wszystkiego, co widzimy w grze. A ponieważ jedna osoba nie jest w stanie, i nawet nie powinna robić wszystkich projektów, specjalizuję się w postaciach oraz w przygotowywaniach artworków itp. Dodatkowo, ze względu na to, że rysowałem komiksy, co wyrabia szybkość, pracuję także przy wszystkich storyboardach i przy koordynacji cutscens. Obecnie pracujemy przy Hellraid, naszym pierwszym fantasy który właściwie sami zaproponowaliśmy do realizacji. W tym projekcie mam status Lead Concept Artist  na wymienionych polach i wraz z kolegami kleimy to, co będzie za jakiś czas widać w nowym projekcie.

Wcześniej pracowałem przy takich grach jak: Dead Island, serii Call of Juarez, jak i produkcjach ShortBreak Studios z Dead Stop czy Sugar High na czele. Miałem też okazję robić koncepty do gier dla dzieci, takich jak Nikita – Tajemnica Skarbu Piratów.


PO: Jak wygląda proces powstawania konceptu postaci do gry? Od kogo otrzymujesz wytyczne, czy są one bardzo szczegółowe i jakie są etapy realizacji? Opisz to na przykładzie Dead Island.

KC: Na początku jest zawsze jakiś pomysł, wizja gry, którą zawęża się do poszczególnych kręgów. Postaci mają różne klasy i funkcjonalności, co musi być czytelne dla gracza, pomimo tego że mama uczyła, żeby nie oceniać ludzi po wyglądzie ;) W grach jest inaczej. Idą w stronę filmu, a dzięki wysokim budżetom design jest coraz bardziej wysmakowany.
Wytyczne są zawsze, ale czasem tylko na zasadzie właśnie klasy czy funkcjonalności. Czasem jest tak, że projekt „wejdzie” od ręki, ale ja miałem do tej pory tylko jedną taką sytuację – Riding River do CoJ BiB. Wytyczne dostaję od przełożonych – art directora, producentów. Czasem są dokładne, opisujące całe tło psychologiczne postaci, jej historię i łuk, jaki obserwujemy w grze. Takie rzeczy warunkują wydźwięk estetyczny postaci od skali po detale. Gry rządzą się specyficznym kodeksem i również nim się kierujemy.
Zanim przystąpi się do samego projektowania, robiony jest wielki research. Trzeba być świadomym istniejących środków, przykładowo przy Zombie z Dead Island musieliśmy wiedzieć, jakie są anomalia, choroby, infekcje, jak wyglądają topielce, a jak rozerwane w wybuchach szczątki ludzkie. Z tą świadomością projektowaliśmy poszczególne postaci – Samobójcy, który wybucha, Grubasa, co rzyga kwasem, wielkiego bysiora czy szybkiego narwańca, który biegał i uderzał combo, powalając nas w furii. Zawsze na początku sporządzamy ogólne, szybkie, bardzo różne szkice, które zacieśniają kierunek i pozwalają na krzyżowanie ciekawych pomysłów. Potem na zasadzie iteracji dochodzimy do stworzenia pomostu między sobą i wreszcie gotowego projektu.
Na początku mamy do dyspozycji skrypt, który mówi również o postaciach. Z reguły bardzo ogólnie – domówienie detali znajduje się na dodatkowych dokumentach, a także dzieje się podczas pracy koncept artysty ze scenarzystą, producentem, art directorem czy leadem i ewentualnie z teamem technicznym, jeśli koncept zawiera wyzwanie dla animatorów czy programistów. To praca zespołowa i zawsze pracuje się w drużynie. Koncept artysta musi wiedzieć totalnie wszystko o postaci, znać jej historię, profil psychologiczny i wartości. Jeśli to zombie, to jakiego jest typu, czym się charakteryzuje i jakiego typu atak przeprowadza. Jest cała masa detali, które wpływają na czytelność postaci. Wcześniej mamy zrobiony doskonały research i każdy z omawianych elementów jest profesjonalnie ugruntowany, np. zombie rzygający kwasem bazuje na referencjach poparzeń, grzybic i innych powierzchownych obrażeń. Zupełnie inaczej wygląda wybuchający czy szwendający się zombie i w takim przypadku używa się innych środków przekazu. Na kanwach gotowego konceptu powstaje model 3D – Highpoly, i Lowpoly, który jest następnie zrigowany dla animatora (nadany jest szkielet postaci – dopisek Potęgi Obrazu ) – ten zapina na nim konkretne animacje. W tym samym czasie powstają tekstury. Proste? Właśnie bywa, że koncept ma kilkadziesiąt iteracji i wybiera się ten z cyferką 12, czy 46... Praca przy konceptach to mocny test produktywności.


Rys. Konrad CzernikPO: Ilu koncept artystów pracuje nad jedną grą?

KC: Zależy to głównie od budżetu i potrzeb. W Dead Island było nas 3-5. Jak jest potrzeba, bywa, że jest i 7, ale to w momentach maksymalnej mobilizacji projektowania. Mniejsze produkcje mają na przykład 2. Tak było przy produktach na iPady.


PO: Jakie są kolejne etapy pracy (po wstępnych szkicach, o których mówiłeś)? Co dalej dzieje się z projektami?

KC: Na pewno powstaje sporo iteracji, czasem rozszerzeń, jeśli mamy kilka klas postaci. To wszystko zależy od projektu. Dodaje się detale, bada czytelność postaci pod względem funkcji i rangi. Wtedy też odrzuca się wszystkie naiwne elementy, będące niespójne z tym, co chce się pokazać. Czasami zdarzają się sytuacje, że specjalnie łamie się oczywistość, ale musi to być spowodowane konkretnym celem.

Projekt pod koniec powinien być czytelny dla modelera i wszystkich osób związanych z produkcją, ponieważ koncept robi się pod realizację i na tym etapie nie może już być wątpliwości, z czego jest konkretny element, czy jaki powinien mieć kształt.


PO: Co jest według Ciebie najważniejsze podczas projektowania postaci do gry – to, żeby fajnie wyglądały, czy ich funkcja (żeby były wiarygodne)?


KC: Ważne jest wielostopniowe postrzeganie postaci – by z daleka odróżniały się od siebie poszczególne bryły i kolory, a w miarę zagęszczania rozgrywki i skracania dystansu wychodziły ciekawe elementy. Obecnie mamy spore możliwości – kiedyś modele mogły zawrzeć około 500 poligonów, teraz mamy paletę, po to, by pokazać naprawdę sporo fajnych rzeczy. Gry zbliżają się do filmu i mogą niedługo pójść alternatywną drogą. Teraz mamy wypadkową tego, czego nauczyło nas kino kodeksem estetycznym, jak i design gier. Wiarygodność i zrozumiałość jest bardzo ważna, ale nie może to odbywać się kosztem atrakcyjności projektów. To tak jak z kolorystyką – tzw. GAPem. Wizja musi być określona i spójna. Inaczej oczywiście projektuje się postaci systemowe, a inaczej głównych bohaterów. Nie mówię o technikach, ale oczywiście o rozmachu i zawieraniu w nich pewnych cech.

GAP to skrót od Game Artistic Presentation i najczęściej używamy go mówiąc o palecie barw – zwróćcie uwagę na to, że każda gra ma jakąś określoną paletę barw. Czasem szeroką, czasem węższą, chłodna, ciepłą. Np. CoJ Bound in Blood jest ciepło sepiowy, a Mirror's Edge chłodny i jasny.

Rys. Konrad CzernikPO: Jakie umiejętności musi posiadać artysta koncepcyjny?

KC: Ważnych jest kilka rzeczy. Odnośnie concept artu krąży wiele mitów. Może za sprawą słowa „concept”, które wcale nie oznacza, że projekty będą takie, jak „ja” to sobie wymyślę. Chodzi bardziej o ilustrowanie pomysłów, jakie zostają rzucane. Własna kreatywność to oczywiście bezdyskusyjna sprawa! Na pewno osoba chcąca pracować przy projektowaniu postaci powinna być sprawnym rzemieślnikiem – robić projekty czytelne i dobre technicznie. Nie można się ograniczać do jednego uniwersum. Oczywiście potrzebni są specjaliści w danej dziedzinie, ale dobrze mieć pojęcie o obecnym i dawnym designie, architekturze, modzie i ogólnie interesować się wszystkim. To bardzo pomaga i zawsze oczywiście prowadzi do zrobienia lepszego projektu. Bardzo ważna jest umiejętność pracy w teamie i szukania kompromisów między często odmiennymi wizjami. I jeszcze przykra pewnie dla większości informacja. Projektowanie postaci to około 5% całego projektowania gry. Najwięcej jest lokacji, czyli tzw. enviro, przedmiotów, wnętrz, nawet pogody czy roślin. Także twórca powinien być wielowątkowy i poruszać się sprawnie na wielu polach. Mało przydatne są osoby monotematyczne, bo praca w gamedevie jest bardzo dynamiczna i często trzeba się przerzucić z wnętrz kanałów na bujną dżunglę z cudowną feerią kolorów i grą świateł. Artysta powinien sprawnie poruszać się na wielu polach.

Rys. Konrad Czernik


PO: Załóżmy, że jestem rysownikiem i bardzo chciałbym pracować w Techlandzie jako koncepciarz. Mam już jako takie portfolio, mało doświadczenia, ale serce pełne nadziei. Co poleciłbyś takiej osobie? Jak powinna zaplanować swoją ścieżkę kariery, żeby dostać się do Gamedevu?

KC: Ścieżkę każdy ma zapewne nieco inną, ale najbardziej klasyczna zaczyna się od przysłania dobrego, wielowątkowego portfolio. W każdej firmie jest nieco inna specyfika, Techland przykładowo robi gry realistyczne, stąd warto pokazać umiejętność sprawnego i czytelnego przedstawiania postaci, operowanie perspektywą, świadomość kompozycji i to, że pomysły są konkretne i pobudzające wyobraźnię. Na pewno dobrze jest wyważyć proporcje portfolio i pokazać zupełnie różne enviro, kilka detali czy obiektów, postać, może scenkę, jeśli ma się doświadczenie np. w ilustracji czy reklamie... Każde portfolio jest nieco różne, ale zawsze wygrywają te pokazujące, że warto zainwestować w danego artystę. Czasem lepiej zrobić rzeczy szkolnie poprawne niż „pojechać” w sztukę. Oczywiście prace odważne są jakimś dodatkowym atutem i być może są właśnie tym, co może pracodawcy wpaść w oko. Poza samym folio ważne jest także obycie z rynkiem gier i świadomość istniejących i byłych trendów.


PO: Czy często rysujesz/malujesz technikami tradycyjnymi? Czy posługujesz się tylko digital paintingiem?
KC: Rysuję cyfrowo w pracy, ponieważ ważne jest, by powstało kilka wersji, czasem także posiłkujemy się montażem czy screenshotami. Często prowadzimy dyskusję wśród kolegów o kartkach i rysowaniu odręcznym i nie ma jednej wygranej. Digital jest w sumie tylko narzędziem ułatwiającym i przyspieszającym pracę. Osobiście uwielbiam rysować na kartkach i robię to, kiedy tylko mogę i najdzie mnie ochota. Mam w tym wielką przyjemność. Czuję wtedy, jak uboga jest wciąż technologia. Niestety z braku czasu czasem szybciej jest mi odpalić komputer i ustawić scenę pędzlami, które znam i które dają błyskawiczny efekt – od razu mogę przesłać to dalej. Ale to właśnie swoje prace wykonane ręcznie uznaję za najlepsze. Mimo że niektóre wiszą na ścianie od 5 lat. Zabawne jest, kiedy rysując wkurzam się, że ręka zasłania mi kartkę albo odruchowo palce lewej ręki dotykają blatu w konfiguracji Ctrl+Z, gdy pociągnę nie tak linię…

Rys. Konrad Czernik
PO: Jak wyglądała Twoja droga zanim objąłeś stanowisko Lead Concept Artist? 

KC: Odkąd pamiętam zawsze rysowałem. Mój ojciec był artystą i dużo rysowaliśmy i rzeźbiliśmy. To było naturalne jak sport w rodzinie sportowców. Liceum plastyczne na pewno nieco mi pomogło, ale ASP już totalnie nie. Profesorów wkurzało to, że na drugim roku jeździłem już do pracy robić gry. Uważali to za coś niewartego uwagi. Tym milej mi widzieć, jak dziś gry wspinają się na poziom, o którym zawsze marzyłem i są traktowane jako pełnoprawny poważny nośnik wartości artystycznych.

Pracę dostałem dzięki temu, że na szybko, odręcznie poprawiłem propozycję pudełka dla Techlandu. Pawła Marchewkę i producentów rozbawiło to, że zrobiłem kilka nowych propozycji w kilka minut, i tak się zaczęło. Pomogła mi na pewno pasja do komiksu i właśnie szybkie rysowanie. Nigdy nie sądziłem, że można być produktywnym przez okres dłuższy niż kilka miesięcy, kiedy się pracuje w takim tempie.

Pierwszym projektem, z jakim przyszło mi się zmierzyć był Warhound, który finalnie nie wyszedł, ale wszyscy nauczyliśmy się przy nim bardzo dużo, co widać było w Call of Juarez Bound in Blood. W Warhound projektowałem miasteczka, inne lokacje, postaci i loadingi – wraz z Grześkiem Przybysiem robiliśmy to dniami i nocami. Jednocześnie robiłem storyboardy do animacji i do dziś całkiem nieźle mnie to bawi i robię to nadal.

Dead Island było spełnieniem marzeń o grze. Oglądaliśmy straszne ilości drastycznych zdjęć wojny i chorób, by wyciągnąć kodeks estetyczny obrzydliwości kojarzących się z poszczególnymi przeciwnikami – to było bardzo pouczające i kreatywne zadanie.

W międzyczasie pojawił się temat robienia gry na małe platformy, który całkiem nieźle się teraz już w naszej firmie rozbujał. Powstał nawet osobny dział, ale ja wolałem zostać przy dużych produkcjach i tak zaczęliśmy, początkowo jako próbny projekt, omawiany z fanami na blogu, Project Hell, który już teraz robimy pełną parą pod nazwą Hellraid. Właśnie przy tym projekcie pracuję na stanowisku Lead Concept Artist i odpowiadam między innymi za projekty i wykonanie postaci, artów czy interfejsu.

PO: Dziękujemy za rozmowę.

Specjalnie dla naszych czytelników niespodzianka.
Konrad narysował kolejnego Krasnoluda do kolekcji (poniżej).
Ta praca nigdzie nie była publikowana. Jest specjalnie dla Was!!!
Rys. Konrad Czernik

3 komentarze:

 1. Świetny wywiad :D Wiem, że to wszystko tylko czubek góry lodowej, że na pewno jest jeszcze wiele spraw znacznie głębiej, ale przez moment poczułam chyba "jak by to było" faktycznie pracować przy grach :)

  Czy iteracja to w tym kontekście powtórzenie tego samego bazowego rysunku z nowymi propozycjami, czy narysowanie innych wersji (dokładniejszych przedstawień) tego samego pomysłu?

  Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za miłe słowa. Bardzo fajnie, że wywiad się podoba.

  Iteracja w tym przypadku to po trochu obie te rzeczy. Chodzi o propozycje różnych przedstawień danego tematu do uzyskania zadowalającego efektu. W zależności od tego na jakim etapie projektu jesteśmy, dopracowywany jest całościowy wygląd postaci lub szczegóły (jak elementy stroju, ekwipunek).

  OdpowiedzUsuń
 3. "Odnośnie concept artu krąży wiele mitów. Może za sprawą słowa „concept”, które wcale nie oznacza, że projekty będą takie, jak „ja” to sobie wymyślę. Chodzi bardziej o ilustrowanie pomysłów, jakie zostają rzucane."

  Niestety nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. To jest właśnie tworzenie mitów...
  Od concept artysty wymaga się przede wszystkim rzucania pomysłów niż umiejętności sprawnego ilustrowania, czego wymaga się od ilustratorów jak nazwa wskazuje.
  Podczas pracy przy Dead Island czy Gunslingerze jako główny concept artysta oprócz tych rozrysowanych rzucałem również całą masę innych pomysłów, które zostały użyte w różnych elementach gry od gameplayu, pomysłów na zawartość do storytellingu ;)

  OdpowiedzUsuń