wtorek, 5 lutego 2013

Nowy Thorgal

Jutro (6 lutego) trafia do sprzedaży album otwierający nowy cykl o Thorgalu.
Thorgal Młodzieńcze lata 
„Trzy siostry Minkelsönn”.


Nowy album to powrót do źródeł, początek sagi i tym samym przenosiny w lata młodzieńcze późniejszego wojownika.
Tak przynajmniej informuje wydawca.

Poniżej krótki komentarz twórców nowej serii Romana Surżenki i Yanna Le Pennetier.

Dla Romana Surżenki wszystko zaczęło się w październiku 2009 roku. Wtedy to rosyjski ilustrator – zrealizował testową planszę Thorgala, z nadzieją na ewentualne uczestnictwo w tym, co niebawem stanie się projektem pod nazwą „Światy Thorgala”. 
A potem przyszło cierpliwe, niekończące się oczekiwanie. W rzeczywistości trzeba będzie poczekać jeszcze długie miesiące, aż Yann napisze scenariusz Raissy, pierwszego epizodu serii Louve, aby znowu, jak oczywistość, pojawiło się nazwisko Surżenki. Jego pierwsze dzieło ukazuje się w listopadzie 2011 roku.Obaj panowie tworzą następnie Dłoń boga Tyra, która ukazuje się rok później. Podczas gdy Surżenko pracuje nad pierwszymi planszami Królestwa Chaosu, trzeciego tomu Louve, Yann proponuje mu równoległe rysowanie Młodości Thorgala.
Powiedzieć, że była to niespodzianka, byłoby niedomówieniem, wspomina rysownik.
Był to dla mnie wielki szok, w dobrym znaczeniu tego słowa. Jeszcze dzisiaj nie znajduję słów, aby opisać, co się wtedy działo w mojej głowie. Aby w pełni sprostać temu nowemu wyzwaniu, zdecydowaliśmy się skoncentrować na tym pięknym projekcie. Rezultatem są Trzy siostry Minkelsönn.

Roman Surżenko rysuje szybciej niż jego cień! I to z niezrównanym talentem!, mówi Yann, który podkreśla przy okazji swe wzajemne zrozumienie z rysownikiem.
Praca z Yannem to prawdziwy zaszczyt, wyznaje Surżenko. Jego pomysły bardzo mi się podobają; to niezwykle otwarty człowiek. Czasami zdarza mu się ilustrować swoje myśli rysunkami, co znacznie ułatwia sprawy. Potem ja wykonuję szybkie szkice plansz, które wysyłam do Lombardu i do Yanna. Jeśli są jakieś uwagi, przerabiam szkice, dopóki wszyscy ich nie zaakceptują. Potem przechodzę do rysunków na czysto i pokrywania ich tuszem. To prawdziwa praca zbiorowa.


 We Łzach Tjahziego, komiksowej nowelce opublikowanej w Aaricii, czternastym albumie głównej serii, Van Hamme i Rosiński pokazują Thorgala w wieku około piętnastu lat. Kiedy czytelnik spotkał go po raz pierwszy w 1977 roku w Zdradzonej czarodziejce, ma on około dwudziestu lat. Aż do tej chwili nie mieliśmy pojęcia, co się wydarzyło między tymi dwoma okresami jego życia. Seria Młodość Thorgala wślizguje się w ten fragment czasoprzestrzeni.
Poznamy jego przygody aż do tej sceny z początku pierwszego tomu, Zdradzonej czarodziejki, kiedy to spotykamy go jako młodego mężczyznę, przykutego do Pierścienia Umarłych, obiecują autorzy.
Podobnie jak Kriss de Valnor i Louve, pozostałe dwie serie „równoległe” Światów Thorgala, Młodzieńcze lata łączą z główną serią dyskretne, lecz mocne więzi. Czytelnik, który czytał już Thorgala, bardzo szybko zorientuje się, że istnieją związki pomiędzy wszystkimi tymi elementami tego samego uniwersum. Z kolei nowy czytelnik może bez obaw niezależnie czytać tę czy tamtą serię, nie mając poczucia zagubienia.


Lubię ten sposób funkcjonowania, przyznaje Surżenko. Trzeba oczywiście to wszystko dawkować, nie robić tego w zbyt systematyczny sposób; ale tu, posługując się metodą „małych kroczków”, za pomocą drobnych „punktów styczności” pomiędzy różnymi opowieściami, przekazujemy informację, że znajdujemy się nadal w jednym i tym samym świecie, a nie w różnych, odrębnych światach.
Materiały - Egmont PolskaPublikowaliśmy wywiad z Romanem Surżenko. Jeśli jeszcze go nie czytaliście, to gorąco polecam. LINK
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz