niedziela, 7 września 2014

Mała czarna – test Zbook'a 14 od HP

Nigdy przedtem nie pracowało mi się tak przyjemnie na laptopie. Korzystanie z nowego Zbooka 14 od HP to uczucie ogromnej ulgi. Komputer włącza się momentalnie. Można więc zapomnieć o kilkuminutowym uruchamianiu się. Całość działa bardzo sprawnie, dlatego pracę można zacząć zaraz po naciśnięciu przycisku włączającego. 
Fot. HP
 
Zbook 14 jest bardzo wygodny i lekki. 14 calowy wyświetlacz z matrycą IPS sprawdza się doskonale. Obraz jest wyraźny i pod naprawdę dużym kątem nie widać różnicy w jakości wyświetlanego obrazu.
Warto dodać, że Zbook 14 jest bardzo ładnie wykonany. Czarna obudowa ze szczotkowanego aluminium przypomina nieco damską torebkę. Bardzo subtelne logo HP dopełnia elegancji. Laptop jest bardzo lekki, co czyni go idealnym narzędziem dla osób pracujących mobilnie.
Klawiatura została świetnie zaprojektowana. Bardzo wygodnie się ją użytkuje. Można powiedzieć wręcz, że pisanie na niej sprawia przyjemność. Posiada dwa tryby podświetlenia (mocniejszy i słabszy), co ułatwia pracę w półmroku. Producentowi udało się zachować doskonały balans wielkości klawiszy w stosunku do gabarytów całego laptopa. Stało się to kosztem bocznych klawiszy numerycznych, których najzwyczajniej nie ma, jednak zupełnie nie odczuwa się ich braku.
Jednostka, którą testowaliśmy, posiadała system operacyjny Windows 8. Trzeba przyznać, że pasuje on do tej superszybkiej maszynki. Wszelkie skróty i zastosowane ułatwienia, jak choćby w nawigowaniu w sieci, sprawiają, że użytkownik je docenia. Również zamontowany na klawiaturze joystick jet fajnym (choć nie nowym) rozwiązaniem. Bardzo dobrze się sprawdza w przypadku korzystania z edytorów tekstów czy arkuszy kalkulacyjnych.
Mi osobiście zabrakło portu HDMI. Poza tym, na ilość wejść nie można narzekać (posiada nawet Display Port). 

Fot. HP
 
Ciekawostką jest fakt, że Zbook 14 nie posiada czytnika DVD. Właściwie rzecz ujmując - nie posiada żadnego czytnika płyt. Nie jest to wada dyskwalifikująca go, bo w zasadzie dziś bardzo rzadko korzysta się z płyt.
Podsumowując – Zbook 14 od HP jest wyśmienitym, małym narzędziem. Dzięki szybkości działania, lekkości i małym gabarytom nadaje się zarówno do pracy w biurze, jak i dla osób mobilnych. Za komfort i szybkość działania trzeba jednak zapłacić dość wygórowaną cenę.


Kilka informacji technicznych:
- procesor Intel Core i7 2.1 GHz
- ilość pamięci RAM 8 GB
- rozdzielczość natywna 1920X1080
- matryca IPS
- cena około 6500 PLN
Fot. HP
WADY
- brak portu HDMI
- brak czytnika cd/dvd
ZALETY
- wygodny, poręczny, lekki
- bardzo estetyczny wygląd
- klawiatura wygodna w użyciu (standardowej wielkości klawisze), mimo mniejszych gabarytów laptopa
- bardzo szybko się włącza i od razu można na nim pracować, restart także trwa kilka sekund
- regulowane podświetlenie klawiatury
- joystick, miły chropowaty w dotyku, co ułatwia poruszanie się nim po ekranie – szczególnie, gdy pracuje się w dokumentach tekstowych
- dobra matryca wyświetlacza bez względu na kąt patrzenia, obraz jest tak samo wyraźny

3 komentarze:

 1. Szczerze??
  co można robić na takim laptopie:
  - przeglądać www
  - czytać/tworzyć dokumenty
  - oglądać filmy/zdjęcia w podróży (dobra matryca)
  - pracować na aplikacjach dokumentowych

  Do pracy profesjonalnej się nie nadaje ze względu na małą matrycę, więc nie rozumiem dlaczego jest tam wsadzony procesor i7 co podwyższa cenę produktu i w dodatku użytkowniki "pracując" w/w przypadkach nie wykorzysta moc i7. Spokojnie można wsadzić i3 i dzięki temu produktywność pozostaje ta sama a cena niższa o 1500zł.

  OdpowiedzUsuń
 2. W ostatnim czasie laptopy marki Hp mają ciekawe propozycje laptopów do biznesu. Co do tego laptopu powyżej, moi zdaniem jest ciekawym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują mobilny i wydajny komputer.

  OdpowiedzUsuń
 3. Owszem jest to zdecydowanie narzędzie dla osób które są mobilne i potrzebują dość mocnej maszyny.

  OdpowiedzUsuń